Lato w mieście trwa! W tym roku pogoda dopisuje, więc tym bardziej wszelkie aktywności na powietrzu są łatwiejsze i przyjemniejsze w realizacji. Aby ułatwić korzystanie z atrakcji dla dzieci w Krakowie, zebrałam kilka pomysłów na spędzenia czasu mieście. Propozycje atrakcji dla dzieci w Krakowie podzieliłam na 4 grupy:

  • sportowe
  • warsztatowe
  • miejsca rozrywki i edukacji
  • kulturalno – historyczne

 

Sportowe atrakcje dla dzieci w Krakowie

Kraków oferuje wiele sportowych atrakcji, które doskonale sprawdzą się dla dzieci. Niezależnie od zainteresowań, każde dziecko może znaleźć coś interesującego i ekscytującego. Oto kilka z tych atrakcji dla dzieci, które na pewno przypadną im do gustu.

  • wejście na kopiec Kościuszki (wstęp płatny), kopiec Piłsudskiego (bezpłatnie) i wędrówka po lasku Wolskim 
  • wejście na kopiec Kraka szczególnie na zachód słońca
  • podążanie szlakiem twierdzy Kraków czyli od fortu do fortu, albo po prostu wokół wybranych fortów, przy okazji odkrywając tajemnice dawnej twierdzy Kraków
  • spływ kajakiem po Dłubni, po Wiśle
  • jazda trasami rowerowymi – szczególnie malownicze są te wzdłuż Wisły
  • skorzystanie z wrotkarni w Nowej Hucie. Link do strony TUTAJ https://przewrotki.com/
  • zabawy w parkach kieszonkowe. Można je znaleźć praktycznie w każdej dzielnicy Krakowa, są również w ścisłym centrum miasta pod Wawelem.
  • przejażdżka tramwajem wodnym – to okazja do spojrzenia na miasto z malowniczej Wisły. Tramwajem możemy dojechać z Krakowa do Tyńca. Link do strony TUTAJ

 

Dostępne warsztaty dla dzieci w centrum Krakowa

W Krakowie wiele miejsc organizuje warsztaty dla dzieci, niemniej podczas wakacji często potrzeba, aby zebrała się grupa. Niemniej są miejsca, gdzie udział jest zdecydowanie prostszy co więcej można wziąć udział w zajęciach bardziej rodzinnie. Poniżej kilka takich możliwości.

  • warsztaty formowania obwarzanka Link do strony TUTAJ ​​ – podczas zajęć uczestnicy sprawdzają swoje kulinarne umiejętności, jak również poznają historię tradycyjnego krakowskiego wypieku.
  • warsztaty wykonywania swoich cukierków, w manufakturze odbywają się również pokazy produkcji cukierków. Link do strony TUTAJ  

 

Miejsca rozrywki i edukacji dla dzieci w Krakowie

W Krakowie znajdują się liczne miejsca rozrywki i edukacji, które zapewniają niezapomniane doświadczenia dla dzieci, a dla rodziców perspektywę, że pociechy spędzą dobrze czas. Propozycje, które przygotowałam to:

  • Park Edukacyjny Wioski Świata  fenomenalne miejsce, by poznać i doświadczyć jak różnie mieszkają ludzie na świecie. O tym miejscu rozmawiałam razem z pracownikiem wiosek Martą. Wywiad można posłuchać TUTAJZ kolei link do strony TUTAJ
  • Ogród doświadczeń w Krakowie tu zabawa przeplata się z nauką, szczególnie dziedzinami ścisłymi. Link do strony TUTAJ
  • Ogród Botaniczny. Urocze miejsce w centrum Krakowa, w którym można podziwiać rzadkie rośliny. Dobre miejsce na odpoczynek i relaks. Link do strony TUTAJ
  •  ZOO Odwiedziny w ZOO to okazja do bycia blisko zwierząt, przy okazji można skorzystać z uroków lasu, gdyż krakowskie ZOO znajduje się w sercu lasku Wolskiego. Link do strony TUTAJ

 

Muzea, które mogą spodobać się dzieciom

Kraków obfituje w muzea i to o różnej tematyce od historycznych po fotograficzne, techniczne, przez przyrodnicze, etnograficzne. Najwięcej obiektów muzealnych jest w ścisłym centrum Krakowa, dwa największe muzea czyli: Muzeum Narodowe i Muzeum Krakowa mają po kilkanaście oddziałów – więc wybór jest naprawdę szeroki. Najnowsze ekspozycje są interaktywne co może przypaść do gustu dzieciom. Niemniej również tradycyjne ekspozycje będą wciągające dla dzieci jeśli my jako dorośli przygotujemy się do zwiedzania. O tym w jaki sposób się przygotować i z jakich materiałów skorzystać rozmawiałam z panią Jagoda Gumińska Oleksy z Działu Oświatowego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wywiad jest dostępny TUTAJ.  Poniżej kilka przykładów muzeów, które dysponują ekspozycjami dedykowanymi dla dzieci.

  • Rynek Podziemny – opowiada o czasach średniowiecznych, obrazuje w jaki sposób żyli Krakowianie w najdawniejszych wiekach. Link do strony muzeum TUTAJ
  • Muzeum Czartoryskich – to bogata kolekcja rodzinnych zbiorów książąt Czartoryskich. A w niej dwie perły wśród polskich eksponatów, gdyż to tutaj dzieci i dorośli mogą podziwiać obraz Leonarda Da Vinci “Dama z gronostajem” oraz obraz Rembranta “Krajobraz z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie” Link do strony TUTAJ
  • Muzeum Bursztynu – kolekcja udostępniania bezpłatnie, połączona jest ze sklepem na ulicy św. Jana. Obrazuje fenomen tego niezwykłego kamienia.

Trasy dla dzieci w Krakowie

  • Barbakan i mury miejskie – to zachowany fragment umocnień miejskich, w którym można realnie dotknąć historii. Barbakan to szczególnie atrakcyjne miejsce dla mniejszych dzieci, w nim pośród małych wieżyczek i korytarzy dzieci czują się jak na zamku.
  • Wieży kościoła Mariackiego lub wieża ratuszowa. Wejścia na wieże to przygoda dla dzieci w każdym wieku. Wąskie korytarze, małe schody tworzą aurę tajemniczości, widok wynagradza trud wspinaczki.
  • Collegium Maius na ulicy Jagiellońskiej przeniesie wycieczkowiczów do średniowiecznych czasów żaków i poważnych profesorów. Na dziedziniec wstęp jest bezpłatny o nieparzystych godzinach można wsłuchać się w melodię grającego zegara akademickiej pieśni Gaudeamus Igitur. i podziwiać pochód figurek osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej są nimi: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugo Kołłątaj, rektor Stanisław ze Skalbmierza.
  • Rynek Główny to serce Krakowa, dla dzieci młodszych szczególnie interesujące będą obecne wszędzie gołębie oraz barwne dorożki. Spacerując po Rynku warto zaglądnąć do Sukiennic, wypić kawę i sok na tarasie pierwszego piętra, wsłuchać się w hejnał mariacki i zamachać w podziękowaniu trębaczowi. 
  • Wzgórze Wawelskie skrywa ogrom zakątków, które zaciekawią zarówno dorosłych jak i dzieci. Muzeum na Wawelu przygotowało sporą ofertę miejsc, które można zobaczyć odpłatnie jak chociażby krużganki, pokoje królewskie, średniowieczne obiekty ulokowane w podziemiach zamku. Dzieci może zainteresować zbrojownia, skarbiec, warto też wstąpić na basztę sandomierską, do smoczej jamy. Cała oferta znajduje się TUTAJZ kolei bezpłatnie można samodzielnie zwiedzić dziedzińce zamkowe i odpocząć w zamkowych kawiarniach.
  • Kazimierz – tą część miasta warto odwiedzić szczególnie ze starszymi dziećmi. Niemniej również młodsze dzieci mogą być zainteresowane: wąskimi uliczkami, zarośniętymi cmentarzami z kamiennymi płytami, fragmentami murów miejskich Kazimierza czy też intrygującą wystawą w muzeum etnograficznym przy placu Wolnica.
  • Podgórze można zwiedzać na sportowo zaczynając od przejścia przez kładkę Bernatka, wspinając się na kopiec Krakowa, eksplorując parki gdzie według legendy miał działać czarnoksiężnik Jan Twardowski. W tej części miasta znajduje się muzeum poświęcone twórczości Tadeusza Kantora, gdzie są organizowane często warsztaty dla dzieci. Link do strony TUTAJ
  • Nowa Huta to niezwykła cząstka Krakowa, socjalistyczne miasto idealne. Miasto w mieście. Zwiedzając Nową Hutę warto odszukać pamiątek rodem z PRL’u. Takich jak kolorowe neony, zaglądnąć do kawiarni Stylowa, zobaczyć czołg na ulicy Ignacego Mościckiego. Skorzystać z uroków Zalewu Nowohuckiego czy przespacerować się po ogromnych łąkach nowohuckich. Więcej o Nowej Hucie i o tym co można w niej robić z dzieckiem opowiedział Jarek Klaś, wywiadu można posłuchać TUTAJ.

 

Jak widać atrakcji w Krakowie dla dzieci jest sporo. Zatem każdy rodzic i opiekun znajdzie coś dla Młodych Odkrywców. Jestem ciekawa, co najbardziej spodoba się Najmłodszym. Powyższa lista na pewno będzie się powiększać, bo i ciekawych miejsc wciąż przybywa.

Zostaw komentarz