“NOWE-STARE” ZABAWY DLA DZIECI
„Nowe-stare” zabawy dla dzieci – czyli coś dla naszych dzieci ale z czasów naszego dzieciństwa! Na pewno pamiętacie jakieś „nowe-stare” zabawy, które szczególnie lubiliście. Dlaczego by nie zarazić nimi własnych dzieci i w ten sposób pozwolić sobie na “powrót do przeszłości”? Dzieciom pokazać nową zabawę i przy tym zdradzić im co nieco o nas samych? 😉
Dlaczego warto sięgać po “nowe-stare” zabawy dla dzieci?
Takie „nowe-stare” zabawy dla dzieci, to nie tylko rozmaite korzyści rozwojowe dla nich (motoryka, sensoryka i wiele innych) ale przede wszystkim szansa na mocniejszą więź międzypokoleniową poprzez “spojrzenie wstecz”. Dziecko może zobaczyć, że kiedyś było inaczej; że rodzice, dziadkowie też byli dziećmi. Świadomość, że bliskie dorosłe osoby kiedyś też były dziećmi (czyli w rozumieniu dziecka: czuły to, co ja-dziecko) wpływa na wzrost zaufania i otwartości dziecka względem nich. A to korzystnie odbija się na szeroko pojmowanym rozwoju emocjonalnym dziecka.
“Nowe-stare” zabawy dla dzieci to także dobra okazja, by porozmawiać o historii, tradycji, dawnych zwyczajach itp. To przede wszystkim nieco inny sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem.
Kilka “nowych-starych” zabaw dla dzieci.
Oczywiście wiadomo, zabaw takich istnieje całe mnóstwo. Ja przygotowałam poniżej zaledwie kilka propozycji na takie “nowe-stare” zabawy dla dzieci, które są mi najbliższe. Ciekawa jestem czy ktoś z Was je zna/pamięta? 😉
ZABAWY RUCHOWE DLA DZIECI
Ciuciubabka
Do tej “nowej-starej” zabawy przyda się coś, czym będzie można zasłonic oczy “Ciuciubabce”. Czyli: szalik, apaszka albo czapka, którą będzie można naciągnąć na oczy. Wybranemu dziecku-ciuciubabce zasłaniamy oczy. Pozostali uczestnicy zabawy chodzą w jej pobliżu, mogą ją lekko popychać, zaczepiać. Zadaniem “Ciuciubabki” jest złapać jedno z dzieci. To ono zostaje wówczas “Ciuciubabką”.
Krowa
Spośród uczestników tej “nowej-starej” zabawy dla dzieci wybieramy tego, który będzie jako pierwszy krową. Staje on na baczność z wyciągniętymi na boki rękami. Pozostali łapią jego palce u rąk i powtarzają rymowankę: „Krowo, krowo, jakie dajesz mleko?”. Dziecko udające krowę podaje dowolne kolory. Jeśli jednak padnie słowo: „białe”, wszyscy zaczynają uciekać a zadaniem “krowy” jest złapać jednego z uciekinierów. Dziecko dotknięte przez goniącego staje w rozkroku i nie bierze udziału w grze. Żeby uwolnić unieruchomionego przez krowę uczestnika zabawy, inne dziecko musi przejść pod jego nogami. Gra kończy się, gdy dziecko, które jest „krowa” złapie wszystkich.
Baba Jaga patrzy
Podobnie jak w “nowej-starej” zabawie ruchowej w krowę, spośród uczestników wybieramy tego, który jako pierwszy zostanie zostanie Babą Jagą. Baba Jaga staje po jednej stronie sali/pokoju/wyznaczonego placu a pozostali uczestnicy zabawy po drugiej stronie. Baba Jaga stoi plecami do pozostałych i wypowiada słowa: “raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!”. W tym momencie dzieci biegną w jej stronę bo ich zadaniem będzie złapać Babę Jagę. Ale uwaga: gdy Baba Jaga wypowie swoja formułkę, odwraca się. W tym momencie wszyscy pozostali muszą zatrzymać się i znieruchomieć. Baba Jaga sprawdza, czy ktoś się poruszył. Jeśli któreś z dzieci się poruszyło – odpada z zabawy. Baba Jaga wraca na swoje miejsce i ponownie wypowiada formułkę. Pozostali uczestnicy zabawy znowu mogą ruszyć w jej stronę – startując z miejsca, w którym znieruchomieli. Zabawa kończy się, gdy któryś z uczestników jako pierwszy złapie Babę Jagę. To on wygrywa i w nagrodę teraz on zostaje Babą Jagą.
ZABAWY ZRĘCZNOŚCIOWE DLA DZIECI
Spluwak
Do tej “nowej-starej” zabawy zręcznościowej potrzebna jest nam rurka do napojów (lub “rurka” po długopisie) oraz kartka papieru. Kartkę drzemy na małe kawałeczki i robimy z nich kuleczki takiej wielkości, aby mieściły się w rurce i by można było je przez tą rurkę wydmuchać. Ta zabawa dla dzieci może mieć kilka wariantów:
- wydmuchiwanie kuleczki celując do przygotowanej miski;
- można też wydmuchiwać kuleczki na odległość (wygrywa oczywiście ten, kto wydmuchał swoja kuleczkę najdalej);
- celowanie kuleczkami w przygotowane wcześniej papierowe “wieżyczki” (wygrywa oczywiście ten, kto strąci najwięcej “wieżyczek” w swojej kolejce).
Zbijak
Do tej “nowej-starej” zabawy zręcznościowej potrzebne są kapsle lub monety lub plastikowe nakrętki po napojach (to one będą “zbijane”). Im jest ich więcej tym lepiej, bo zabawa będzie trwać dłużej. Gracze potrzebują też linijki lub ekierki (to ona będzie “zbijać”). Każdy z uczestników gry dostaje ekierkę (lub linijkę) oraz jeden kapsel (monetę/nakrętkę). Pozostałe kapsle (monety/nakrętki) trzeba rozsypać na środku podłogi (lub stołu). Gra polega na tym, by każdy z graczy przy użyciu własnej ekierki (linijki) i własnego kapsla (monety/nakrętki) “zbił” jak najwięcej spośród rozsypanych kapsli (monet/nakrętek). Każde z dzieci po kolei uderza (popycha) ekierką (linijką) w swój kapsel (monetę/nakrętkę) tak aby ona trafiła w jeden z pozostałych, rozsypanych kapsli (monetę/nakrętkę). Jeśli trafi, może ją zabrać i wykonać kolejny ruch. Jeśli nie trafi, kolejka przechodzi na następnego gracza. Gra kończy się, gdy zostaną “zbite” wszystkie kapsle (monety/nakrętki).
Proca
Do tej “nowej-starej” zabawy zręcznościowej wystarczy gumka recepturka, kawałek kartki papieru oraz dwa palce 🙂 Z kartki papieru szykujemy “naboje”. Mogą to być malutkie kuleczki lub paseczki zagięte w literę “V”. Gumkę recepturkę zahaczamy o dwa palce (kciuk i wskazujący albo jeśli komuś wygodniej to o palec wskazujący i środkowy). Na gumce umieszczamy (zahaczamy) “nabój” i naciągamy ją. Można strzelać! 🙂 Wariantów takiej zabawy może być wiele. Dla przykładu dwa:
- można przygotować miskę i do niej celować “nabojami” (wygrywa ten, kto trafi);
- można przygotować tarczę z wyznaczonymi polami o różnej liczbie punktów i każdemu z graczy rozdać po kilka “naboi”; tu każdy z graczy wykorzystuje w swojej kolejce wszystkie “naboje” i sumuje liczbę zdobytych punktów (wygrywa oczywiście ten, kto ma ich najwięcej).
ZABAWY DLA DZIECI NA TRENING UWAŻNOŚCI
Zgaduj Zgadula
Do tej “nowej-starej” zabawy dla dzieci wystarczy jakiś drobny przedmiot, który będzie można ukryć w zaciśniętej dłoni (np: moneta, guzki, kamyczek, kulka z papieru lub folii aluminiowej). Jest to zabawa dla dwóch osób. Wybrana osoba (Zgadula) będzie musiała odgadnąć, w której dłoni ukryto przedmiot. Najpierw decydujemy, kto zostaje Zgadulą jako pierwszy. Druga osoba dostaje przedmiot, wypowiada słowa: “zgaduj Zgadula, gdzie jest ukryta kula” i ukrywa przedmiot w jednej ze swoich dłoni. Zadaniem Zgaduli jest odgadnąć, która to jest dłoń. Jeśli odgadnie, zamieniają się rolami. Jeśli nie odgadnie, zdobywa karny punkt. Gracz, który trzymał przedmiot, znowu w ukryciu przekłada go z dłoni do dłoni i wypowiada te same słowa: “zgaduj Zgadula, gdzie jest ukryta kula”. Następnie Zgadula ma kolejną szansę, by odgadnąć, która dłoń skrywa przedmiot. Wygrywa ten, kto po kilku rundach zabawy zdobył najmniej karnych punktów.
Papier, nożyce, kamień
W tą “nową-starą” zabawę dla dzieci najlepiej gra się w dwie osoby. Na czym polega zabawa? Gracze wypowiadają rytmicznie słowa: “papier, kamień, nożyce”, po czym każdy z nich pokazuje swoją dłoń. Są trzy możliwe “ustawienia” dłoni: płasko rozłożona to : “papier”; zaciśnięta w pięść to “kamień”; dwa wystawione palce (wskazujący i środkowy) to “nożyce”. Każde z tych “ustawień” dłoni ma swoją moc. “Papier” pokonuje “kamień” (bo może go owinąć). “Kamień” pokonuje “nożyce” (bo może je stępić). “Nożyce” pokonują “papier” (bo mogą go pociąć). Po wypowiedzeniu słów: “papier, kamień, nożyce”, gracze jednocześnie pokazują dłoń w wybranym przez siebie “ustawieniu” i porównują ze sobą. Wygrywa ten, kto wybrał takie ustawienie dłoni, która pokonuje ustawienie dłoni drugiego gracza. Dla przykładu: gracz pierwszy wybrał “nożyce” a w tym samym momencie gracz drugi wybrał “kamień”. W tej rundzie wygrywa zatem gracz drugi (bo “kamień” może stępić “nożyce”).
Ciepło-Zimno
Do tej “nowej-starej” zabawy dla dzieci wystarczy jakiś zupełnie dowolny, nieduży przedmiot, który będzie można gdzieś ukryć (np: maskotka, piłka, większy kamień, plastikowy kubeczek, drewniana łyżka, rękawiczka). Przedmiot ten ukrywamy w jakimś miejscu w domu (chociaż gra równie dobrze może toczyć się też na świeżym powietrzu). Poszukiwacz może być jeden, ale można też urządzić “poszukiwania zbiorowe”. Dzięki temu mamy tu też drobny element rywalizacji. Na czym polega zabawa? Wybrana osoba ukrywa przedmiot. Zadaniem Poszukiwacza jest oczywiście odnaleźć ów przedmiot. Osoba, która ukryła przedmiot pomaga Poszukiwaczowi, podpowiadając mu “ciepło” lub “zimno”. Gdy Poszukujący zbliża się do miejsca, w którym ukryty jest przedmiot, wtedy osoba, która go ukryła mówi: “ciepło, “cieplej”, “coraz cieplej”, “gorąco”. Jeśli Poszukujący oddala się od miejsca ukrycia przedmiotu, wówczas osoba, która przedmiot ukryła mówi: “zimno”, “zimniej”, “coraz zimniej”; “mróz”. Zabawa kończy się w momencie odnalezienia przedmiotu. Gracze zamieniają się rolami.
***
U nas sprawdzają się wszystkie te „stare-nowe” zabawy 🙂 I o dziwo: zarówno przy dzieciach młodszych jak i tych starszych. Wszystkie też nie wymagają szczególnych przygotowań, stąd praktycznie wykorzystać można je wszędzie 😉 Więcej o takich „nowych-starych” zabawach dla dzieci poczytasz TUTAJ
Życzymy dobrej zabawy 🙂
A żeby zabawy międzypokoleniowej było jeszcze więcej, mamy dla Was i Waszych dzieci grę 🙂
Wystarczy kliknąć TUTAJ i bezpłatnie pobrać grę planszową, którą przygotował Smok Henio wraz ze Szczurkiem 🙂