Zabawy dla dzieci z kolorowymi masami do lepienia » Pomysłownik
Zabawy dla dzieci z kolorowymi masami do lepienia

Wszelkie zabawy dla dzieci polegające na lepieniu, ugniataniu, formowaniu, samodzielnym mieszaniu składników czy kolorów oraz wtapianiu w masę różnych drobnych przedmiotów mają bardzo wiele zalet. Wystarczy nadmienić, że dobrze wpływają na rozwój małej motoryki, stymulują procesy integracji sensorycznej, dzieciom z nadpobudliwością psychoruchową pozwalają rozładować wewnętrzne napięcie, wspomagają rozwój szeroko pojętego twórczego myślenia. Poza tym już sam fakt tworzenia czegoś, eksperymentowania, samodzielnego działania i obserwowania jego rezultatów jest dla dziecka źródłem pozytywnej energii, która także przekłada się na jego zdrowy (samo)rozwój w najszerszym tego słowa znaczeniu. Dlatego też zachęcam do zabaw z kolorowymi masami do lepienia.Zabawy dla dzieci z kolorowymi masami do lepienia.

Zabawy dla dzieci z kolorowymi masami do lepienia: stare i nowe pomysły 

Plastelina, ciastolina, modelina

Założę się, że każdy z Was miał w dzieciństwie okazję usłyszeć coś w stylu: „nie mieszaj, nie oblepiaj tak tego, nie łącz tak tej plasteliny” – tak jakby ważniejsze od swobodnego tworzenia było zachowanie odrębności kolorków i „czystości” plasteliny. Dajcie dzieciom plastelinę i pozwólcie, by spróbowały pobawić się właśnie w mieszanie kolorów i wtapianie w nią przeróżnych drobnych przedmiotów. Podsuwam tu jedynie kilka własnych propozycji, ale najlepiej niech dzieci eksperymentują same, według własnych pomysłów!

  • Można łączyć kolory i „mieszać” tak długo, aż powstanie całkiem nowy, jednolity kolor; można zmieniać proporcje, dodawać kolejne barwy – można po prostu eksperymentować.
  • Można wybrać kilka kolorków, a następnie uformować kulki, połączyć je ze sobą i znowu zrobić kulkę – zaobserwujemy wówczas, jak powstają pięknie wzorzyste „piłeczki”.
  • Można rozgniatać, wałkować te wielokolorowe piłeczki i przyglądać się barwnym wzorom, które na nich powstają.
  • Można wtapiać w kolorową plastelinę przeróżne drobne przedmioty, np. guziki, spinacze do papieru, kamyczki, pestki, nasiona, nieugotowany makaron, ryż, groch i co tam jeszcze wyobraźnia podsunie.
  • Na tekturowych tackach można wyklejać obrazki z plasteliny i ozdabiać je drobnymi przedmiotami. 

A co, jeśli nie ma w domu plasteliny, ciastoliny, modeliny? Razem ze Szczurkiem i Smokiem Heniem podpowiemy, jak domowym sposobem poradzić sobie z tym problemem.

Domowe pomysły na masy do lepieniaZabawy dla dzieci z kolorowymi masami do lepienia.

Masa solna

Potrzebujemy:

– sól,

– mąkę

– wodę.

Co dalej?

Do miseczki wsypujemy tyle samo soli i mąki. Dolewamy po trochę wody – tyle, by po zmieszaniu powstała masa nadająca się do formowania.

Masa aksamitna

Potrzebujemy:

– balsam do ciała,

– mąkę ziemniaczaną,

– 3-4 łyżki oleju,

– można pokusić się też o barwniki spożywcze.

Co dalej?

Do miseczki przelewamy balsam i olej, dodajemy mąkę ziemniaczaną – tyle, by po zmieszaniu powstała masa nadająca się do formowania. Dzielimy na porcje i barwimy barwnikami.

Niby-ciastolina

Potrzebujemy:

– 1/2 szklanki mąki,

– 1/2 szklanki wody,

– 1/3 szklanki soli,

– 1 łyżeczkę proszku do pieczenia

– 1 łyżkę oleju,

– ewentualnie barwniki spożywcze.

Co dalej?

Wszystkie składniki (poza barwnikami) mieszamy w garnku i ogrzewamy na kuchence (nie gotujemy!). Gdy masa będzie jednolita, dzielimy na porcje, mieszamy z barwnikami i studzimy. I już można się bawić.

Ciasto

Potrzebujemy składników na ciasto o konkretnej konsystencji:

– może to być ciasto gęste do lepienia (na przykład według waszego sprawdzonego przepisu na ciasto na pierogi bo potem można spróbować ulepić kolorowe pierożki),

– może to być ciasto bardziej płynne (na przykład według waszego sprawdzonego przepisu na mufinki bo potem można będzie przelać je do foremek i upiec kolorowe mufinki).

Potrzebne będą też barwniki spożywcze, albo kakao.

Co dalej?

Przygotowujemy ciasto. Dzielimy je na kilka porcji w zależności od tego, czy mamy do dyspozycji jedynie kakao, czy także barwniki spożywcze. Mieszamy barwniki z ciastem i tworzymy w ten sposób kolorowe masy.

 

Ciepły śniegZabawy dla dzieci z kolorowymi masami do lepienia

Potrzebujemy:

– mąkę ziemniaczaną

– olej.

Co dalej?

Do miski wsypujemy mąkę i dolewamy po trochę oleju – tyle, by powstała jednolita masa o gęstości nadającej się do formowania. I już.

 

 

 

My najbardziej lubimy zabawy z ciepłym śniegiem. Szczurek – łasuch jak się patrzy – najbardziej lubi po prostu ciasto – zwłaszcza że po upieczeniu może schrupać własne wytwory. Smok Heniu wybrał masę solną, którą po utwardzeniu ozdabiał jeszcze dodatkowo… lakierami do paznokci. A Wam która z mas najbardziej przypadła do gustu? A może macie jeszcze inne własne pomysły? Podpowiedzcie nam.

 

Zabawy dla dzieci z kolorowymi masami do lepienia

Zostaw komentarz