Wszelkie zabawy dla dzieci polegające na lepieniu, ugniataniu, formowaniu, samodzielnym mieszaniu składników czy kolorów oraz wtapianiu w masę różnych drobnych przedmiotów mają bardzo wiele zalet. Wystarczy nadmienić, że dobrze wpływają na rozwój małej motoryki, stymulują procesy integracji sensorycznej, dzieciom z nadpobudliwością psychoruchową pozwalają rozładować wewnętrzne napięcie, wspomagają rozwój szeroko pojętego twórczego myślenia. Poza tym już sam fakt tworzenia czegoś, eksperymentowania, samodzielnego działania i obserwowania jego rezultatów jest dla dziecka źródłem pozytywnej energii, która także przekłada się na jego zdrowy (samo)rozwój w najszerszym tego słowa znaczeniu. Dlatego też zachęcam do zabaw z kolorowymi masami do lepienia.
Domowe pomysły na masy do lepienia
Masa solna
Potrzebujemy zaledwie:
– sól, mąkę, wodę.
Co dalej?
Do miseczki wsypujemy tyle samo soli i mąki. Dolewamy po trochę wody – tyle, by po zmieszaniu powstała masa nadająca się do formowania. Gotowe do zabawy ?
Masa aksamitna
Przygotuj:
– balsam do ciała, mąkę ziemniaczaną, 3-4 łyżki oleju, można pokusić się też o barwniki spożywcze.
Co dalej?
Do miseczki przelewamy balsam i olej, dodajemy mąkę ziemniaczaną – tyle, by po zmieszaniu powstała masa nadająca się do formowania. Mieszamy mikserem aż masa nabierze aksamitności ? Jeśli mamy do dyspozycji barwniki, to możemy dodać ich trochę właśnie pod koniec mieszania. Gotowe do zabawy !
Niby-ciastolina
Z zasobów kuchni potrzebujemy:
– 1/2 szklanki mąki,
– 1/2 szklanki wody,
– 1/3 szklanki soli,
– 1 łyżeczkę proszku do pieczenia
– 1 łyżkę oleju,
– ewentualnie barwniki spożywcze.
Co dalej?
Wszystkie składniki (poza barwnikami) mieszamy w garnku i ogrzewamy na kuchence (nie gotujemy!). Gdy masa będzie jednolita, dzielimy na porcje, mieszamy z barwnikami i studzimy. I już można się bawić.
Ciepły śnieg
Potrzebujemy:
– mąkę ziemniaczaną, olej.
Co dalej?
Do miski wsypujemy mąkę i dolewamy po trochę oleju – tyle, by powstała jednolita masa o gęstości nadającej się do formowania. I już ?
Masa papierowa
Potrzebna jest:
– stara gazeta lub inne niepotrzebne papiery, woda i klej w płynie.
Co dalej?
Papier drzemy na drobne kawałeczki (im drobniejsze tym lepiej). Ilość zależy od tego, jak dużo masy papierowej chcemy uzyskać. Papier wkładamy do naczynia a następnie zalewamy go wrzątkiem i zostawiamy do ostygnięcia. Po ostygnięciu, całość dobrze odciskamy z wody i naszą papierową papkę zalewamy klejem. Zużywamy go tyle, by nasza masa nabrała konsystencji nadającej się do formowania. Gotowe ?
Może macie jeszcze inne własne pomysły? Podpowiedzcie nam w komentarzu ?