ZABAWY DLA POSZUKIWACZY
Dzieci bawią się w poszukiwaczy i tropicieli
Czy dzieci lubią bawić się w poszukiwaczy, tropicieli, odkrywców? Nie. One nimi SĄ. Ujmując trochę filozoficznie – to jest istota ich dziecięcej natury. Od momentu pojawienia się na świecie, dziecko poznaje całym sobą: siebie i całą otaczającą go rzeczywistość. Poznaje między innymi właśnie: poszukując, tropiąc i odkrywając. Dlatego też wszelkie zabawy związane z poszukiwaniem, tropieniem i odkrywaniem są tak bardzo lubiane przez dzieci (i chyba nie tylko przez dzieci ;-D ). Dzieci chętnie bawią się w poszukiwaczy, tropicieli i odkrywców, bo w ten sposób, mniej lub bardziej świadomie, zdobywają wiedzę, różne umiejętności i kompetencje oraz po prostu przeżywają przygody i fantastycznie się bawią.
Dzieci i zalety zabawy dla poszukiwaczy, tropicieli i odkrywców
O zaletach zabaw w poszukiwanie, tropienie i odkrywanie można napisać całą książkę (nie jedną zresztą już napisano ;-P ). Dlatego tutaj pozwolę sobie jedynie o nich ogólnie wspomnieć. Myślę, że sami dodalibyście jeszcze sporo ciekawego od siebie 🙂 A zatem, co dają dziecku tego typu zabawy?
- Jest to znakomity trening dla zmysłu orientacji, czujności i uważności.
- To okazja do nauki korzystania z mapy, lornetki, lupy, szkła powiększającego itp.
- Jest to także okazja do obcowania z przyrodą albo do poznawania zabytków i odkrywania niezwykłości różnych miejsc.
- Sprawnie przeprowadzona “akcja poszukiwawcza” niewątpliwie dodaje dziecku pewności siebie, rozwija samodzielność w działaniu.
- Jeśli zabawa jest organizowana dla większego grona dzieci, wtedy daje możliwość nauki współdziałania w grupie.
- I co tu dużo mówić – taka zabawa zawsze wciąga na długi czas. Dzięki temu może to być okazja do zyskania czasu dla siebie przez rodziców 😉 Ale równie dobrze może to być okazja do zorganizowania ciekawej zabawy wspólnej dla całej rodziny 🙂
Kilka konkretnych propozycji na zabawy dla poszukiwaczy
Tak jak w każdym temacie, gdzie kreatywność i wyobraźnia odgrywają istotną rolę, tak i tu pomysłów na zabawy w klimacie poszukiwania, tropienia i odkrywania, może być całe mnóstwo. My podamy tu tylko kilka naszych ulubionych zabaw dla poszukiwaczy.
Oto one:
- MAPA czyli samodzielnie przygotowany “rysunek terenu” (np: kuchnia, łazienka albo podwórko, pobliski plac zabaw) i zaznaczone punkty do odnalezienia. Dla urozmaicenia zabawy, w każdym punkcie można umieścić zagadkę do rozwiązania albo drobne nagrody-niespodzianki.
- TROPY czyli ślady stóp i dłoni lub strzałki zaznaczone na meblach i podłodze (wersja domowa) lub drzewach, słupach, chodniku itp. (wersja na świeżym powietrzu). Dla urozmaicenia zabawy, można wykorzystać lornetkę lub lunetę, którą dziecko będzie musiało wcześniej samodzielnie przygotować.
- I tu podpowiedź na zabawy plastyczno-techniczne, których celem będzie właśnie przygotowanie gadżetów dla poszukiwaczy, tropicieli, odkrywców czyli np: lornetki i lunety z rolek po papierze toaletowym (i nie tylko) oraz obrotowy “kompas” z papieru zatkniętego pinezką do korka.
- LISTY DLA DETEKTYWÓW czyli koperty a w niej kartki z wydrukowanymi (lub wyklejonymi z liter wyciętych z gazet) wskazówkami, zadaniami , zagadkami do rozwiązania. Takich kopert można przygotować kilka i ukryć w różnych miejscach. Każda kolejna koperta to kontynuacja zadań z poprzedniej aż do ostatniej koperty, która będzie zawierała rozwiązanie całej zagadki.
- ILUSTRACJA Z KSIĄŻKI LUB FOTOGRAFIA – tu zadaniem dla dziecka jest odnalezienie w świecie realnym (czyli np: gdzieś w domu lub w jakimś miejscu w parku) tego, co widzi na podanym mu obrazku/fotografii.
Tworząc tego typu zabawy mamy możliwość wykorzystać przeróżne formy wskazówek i podpowiedzi. Matematyczne, gdzie zadaniem dziecka będzie przeliczenie czegoś lub odnalezienie konkretnej liczby czegoś. Zgadywanki słowne i proste rymowanki. Skomplikowane krzyżówki i rebusy. Zabawy dla poszukiwaczy dają ogromną możliwość do jednoczesnego ćwiczenia zarówno sprawności umysłowych jak i manualnych. A poza tym są zawsze fantastyczną przygodą dla dziecka.
Jeśli macie własne pomysły to koniecznie dajcie znać – poszerzymy listę, bo im więcej pomysłów tym lepiej 🙂