Wielokrotnie spotykałam się z dylematem rodziców, który można byłoby zsumować do jednego pytania: Co robić z dzieckiem w Krakowie? W odpowiedzi na potrzebę mądrego a przy tym wciągającego pomysłu na wspólny czas z dzieckiem w Krakowie, powstała gra rodzinna „Wielkie Poszukiwanie Smoków”.

Dla kogo jest gra „Wielkie Poszukiwanie Smoków”?

„Wielkie Poszukiwanie Smoków” to gra stworzona z myślą o indywidualnym a zarazem o rodzinnym zwiedzaniu Krakowa, gra jest dedykowana dzieciom w wieku od 5 do 8 roku życia. Gra rodzinna najlepiej się sprawdza w momencie gdy Mali Odkrywcy znają już literki, potrafią je odczytywać i zapisywać. Dzięki grze zarówno mieszkańcy Krakowa jak i krakowscy turyści znajdą przepis na wyjątkowy czas.

Na czym polega gra „Wielkie Poszukiwanie Smoków”?

Celem gry jest odnalezienie zaszyfrowanego przesłania od smoków dla dzieci. Aby odnaleźć przesłanie należy odszukać wszystkie wskazówki i odgadnąć wszystkie zagadki. Dzięki grze Młody Odkrywca poznaje najbardziej charakterystyczne obiekty na wzgórzu wawelskim. Forma zabawy i element detektywistyczny zdecydowanie sprzyja zapamiętaniu kwestii historycznych.

Jak wygląda gra „Wielkie Poszukiwanie Smoków”?

Gra rodzinna „Wielkie Poszukiwanie Smoków” to gra terenowa do jej przeprowadzenia niezbędne jest wydrukowanie materiałów i wybranie się na najpopularniejsze wzgórze w Krakowie. Gra prowadzi od Bramy Herbowej, przez Bramę Wazów, zwraca uwagę na kości przy katedrze wawelskiej oraz kaplicy Zygmuntowskiej. Kolejnymi ważnymi miejscami na trasie gry jest zamek królewski na Wawelu, ruiny kościołów św. Michała i św. Jerzego na placu zamkowym, makieta, wieżyczka, w której jest wejście do smoczej jamy, baszta Sandomierska. Droga gry kończy się przy pomniku Smoka Wawelskiego przy Wiśle. Grę można skrócić o dwie wskazówki w momencie gdy rodzinnie zadecydujecie o wejściu do smoczej jamy. Warto zaznaczyć, że wejście do smoczej jamy znajduje się na górze wzgórza i jest odpłatne. Ponadto można tam wejść tylko w sezonie letnim. Ogromną zaletą gry jest jej dostępność, aby ją przeprowadzić nie trzeba zamawiać biletów, trzymać się godzin otwarcia sal muzealnych. Ogranicza nas tylko pora zamykania wzgórza wawelskiego, jest ono zależne od momentu zapadania zmierzchu w Krakowie. 

Co zawiera gra „Wielkie Poszukiwanie Smoków”?

Gra zawiera:

  • Pełny scenariusz, razem z ciekawostkami i wszystkimi zadaniami.
  • Kartę pracy dziecka, która zawiera same wskazówki i zadania tak aby Młody Odkrywca mógł uzupełniać odpowiedzi na swoim egzemplarzu. Jest to również bardzo przydatne gdy w rodzinie jest kilkoro dzieci.
  • Poruszanie się po wzgórzu ułatwia specjalnie przygotowana MAPA.

Nasza gra rodzinna jest wypełniona autorskimi rysunkami zrealizowanymi przez Annę Jagodę Mrożek z Effata Anima.  Dzięki temu wszystkie materiały łącznie z mapą są tak przygotowane, iż nadają się by każdy Młody Odkrywca mógł swobodnie i według uznania pokolorować swoją grę. Jeden z rozdziałów gry możesz oglądnąć od środka klikając TUTAJ.

Dlaczego warto skorzystać z gry „Wielkie Poszukiwanie Smoków”?

Gra jest ukierunkowana na potrzeby i możliwości rozwiązania dla dzieci w wieku 5-8 życia. Skupienie się na wąskiej grupie dzieci pozwoliło nam wpasować się w ich sposób postrzegania świata. Dzięki grze dziecko ćwiczy kompetencje przydatne w życiu: uważność, dokładność, cierpliwość, analityczne myślenie, czytanie mapy, odnajdywanie się w przestrzeni. Ponadto gra ćwiczy umiejętność współpracy zarówno z rodzicem jak i z otoczeniem. Mam tu na myśli zabytki i historię „zapisaną” na murach, dzięki temu otwiera w Młodym Odkrywcy przestrzeń na odkrywanie tożsamości. Co najważniejsze gra rodzinna jest grą dla rodzin i w ten sposób zacieśnia więzi, pozwala z zupełnie nowej perspektywy spojrzeć na relacje dorosły – dziecko. Tutaj rodzina: dorosły i dziecko decydują o tym kiedy gra zostanie przeprowadzona, sami wybierają porę dnia i roku. Od uczestników zależy ile gra potrwa i który wariant trasy zostanie wybrany. Rodzic z dzieckiem ma również możliwość wydłużenia zabawy na fazę przed, podczas której jest czytany wstęp do historii i można zrobić ćwiczenia zawarte TUTAJ. Z kolei po wycieczce na Wawel w ramach przywołania wspomnień, materiały do gry można potraktować jak kolorowankę. 

 

Terenowa gra rodzinna „Wielkie Poszukiwanie Smoków” daje ogromne możliwości dostosowania do potrzeb całej rodziny a przy tym jest okazją do zacieśnienia więzi. To sposób na ciekawy i odkrywczy czas  z dzieckiem w Krakowie. Grę możesz zakupić i pobrać TUTAJ.

 

Życzę odkrywczego czasu z dzieckiem!

Zostaw komentarz