Historia dla dzieci w praktyce. Czego chce nas nauczyć Mieszko I? cz.1

W ramach serii: „Historia Polski dla Małych i Dużych“, która już od 19.01.2021 ukazuje się na kanale YouTube Pomysłownika, omawiamy perypetie historii naszego kraju. Bazę do tych opowieści dla dzieci stanowią wątki zawarte w popularnonaukowej książce: Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Więcej o książce możesz poczytać TUTAJ.

W odcinku 9 zajęliśmy się przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski jakim był chrzest Polski w 966 roku. Dlaczego był to moment przełomowy? Gdyż dzięki temu Mieszko I uchronił swój kraj przed chrystianizacyjnymi najazdami i rozpoczął scalanie kraju. To dzięki temu też, że chrzest został przyjęty właśnie z zachodu piszemy po polsku alfabetem łacińskim. 

Element wzbogacający logiczne myślenie

Aby jeszcze bardziej przybliżać historię Polski dzieciom, przygotowaliśmy dla najmłodszych widzów zagadkę dedykowaną 9 odcinkowi. Czy Twoje dziecko lubi zagadki i lubi w ten sposób poznawać świat? Brzmi ona tak:

 

Jest niezbędna nam do życia 

i najzdrowsza jest do picia.

I do mycia jej używasz,

gdy kąpieli swej zażywasz

Gdy gorąca jest pogoda

w niej najlepsza jest ochłoda.

No a zimą, gdy jest mróz

szybko zmienia się już w lód.

Czego chce nas nauczyć Mieszko I?

Wydawać by się mogło, że historia to suche fakty. Niemniej to tylko pozory, bo wciąż aktualne są słowa George Santayana: Ten, kto nie pamięta przeszłości, będzie skazany na to, że ją przeżyje powtórnie”. Zatem, czego możemy się nauczyć od Mieszka I? Myślę, że odwagi do bycia cierpliwym. I pozytywnego wizjonerstwa. Mieszko I zachęca nas też do bycia wytrwałym w drobnych acz pożytecznych działaniach. To on pokazuje, że warto podejmować działania już dziś, nawet jeśli efekty przyjdą za lat 10. I takim właśnie działaniem ze strony Mieszka I było podjęcie decyzji o przyjęciu chrztu. Chrzest Polski miał miejsce w 966 roku, ale już sam proces chrystianizacji kraju trwał prawie 200 lat, nie mówiąc już o upowszechnianiu czytania i pisania. 

 

A Ty i Twoje dziecko jakie wnioski wysnuliście z opowieści o Mieszku I i jego chrzcie?

 

Zostaw komentarz