Fortuna zmienną jest czego doświadczył jeden z bardziej utalentowanych królów Polski czyli Bolesław Śmiały. Ten król niezwykle ambitny i rezolutny w wyniku skazania na obcięcie członków bp Stanisława ze Szczepanowa wywołał bunt możnych i został wygnany z kraju. Wygnanie króla Bolesława Śmiałego to temat 23 odcinka, który możesz oglądnąć poniżej:

Filmowym warsztatom dla najmłodszych towarzyszy również zagadka dla dzieci! 

Oto ona, jestem ciekawa na ile pojęcie związane ze średniowieczną tradycją jest już znane. Może w jakiejś bajce zdążyło się już pojawić?

***

W dawnych wiekach – wiedz kolego,

gdy narobił człek coś złego,

by odkupić winy te,

wkładał “coś” na ciało swe.

W taki sposób wskazywano,

że pokutę odbywano.

Pewnie chcesz pytanie zadać:

“co to na się człowiek wkładał”?

Zatem dłużej już nie gadam

lecz od razu podpowiadam:

w tym do szkoły nosisz buty,

co człek wkładał dla pokuty.

***

Czego można się nauczyć z historii Wygnanie króla Bolesława Śmiałego? 

Otóż wygnanie króla Bolesława Śmiałego zachęca do refleksji nad wykorzystaniem talentów. Każdy talent ma swoją mocną i słabą stronę, kwestia tego jak z nich korzystamy i czy zachowujemy je w zdrowych proporcjach. Niestety Bolesław Śmiały często przekraczał te granice i nieraz jego silne strony powodowały sporo konfliktów.

 

Obecnie omawiamy Wygnanie króla Bolesława Śmiałego,

 

z kolei we wcześniejszych odcinkach zajmowaliśmy się:

-> tym co doprowadziło do wygnania, czyli sporem króla Bolesława Śmiałego z bp. Stanisławem. Link do odcinku jest TUTAJ

-> z kolei jeszcze wcześniej poznaliśmy sposób w jaki król Bolesław Śmiały kierował państwem. Link do filmu znajdziesz TUTAJ

 

Na czym opieramy tworzenie filmów historycznych dla dzieci?

 

Filmy z serii „Historia Polski dla Małych i Dużych“ bazują na świetnej książce pt.: „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz