Czy i jak zwiedzać Muzeum Narodowe w Krakowie z dzieckiem? Ważność tego pytania jest tym większa obecnie gdyż jesteśmy w okresie odmrażania instytucji kultury i przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych jest dość kłopotliwe. Dlatego warto zaczerpnąć informacji wprost ze źródła.

Kto nam w tym pomoże?

O tym jak zwiedzać Muzeum Narodowe w Krakowie z dzieckiem opowie gość Pomysłownika pani Jagoda Gumińska Oleksy. Pani Jagoda prowadzi warsztaty dla dzieci, jest autorką książki dla dzieci pt.: Opowieści przedmiotów czyli bajki podsłuchane w muzeum”. Jednym słowem pani Jagoda  zajmuje się edukacją muzealną w Muzeum Narodowym w Krakowie i łączy dwa światy: muzealny z realnym. Słucha i zna potrzeby zarówno eksponatów muzealnych jak i tych najmłodszych odwiedzających.

Jak zwiedzać Muzeum Narodowe w Krakowie z dzieckiem?

Warto zaznaczyć, że Muzeum Narodowe w Krakowie ma aż 10 oddziałów, w tym jeden pozamiejscowy w Zakopanem. Pośród 9 oddziałów, które są w Krakowie jest kilka takich, które posiadają ogrody i dziedzińce wewnętrze i to od nich można zacząć muzealną wędrówkę. Takie dziedzińce i wewnętrzne ogrody posiadają między innymi: Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Józefa Mehoffera.

Zanim wybierzemy się z dzieckiem na wystawy muzealne, to warto wcześniej zaglądnąć na stronę www Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest tam zakładka poświęcona  materiałom edukacyjnym dla dzieci do pobrania, link do zakładki można znaleźć TUTAJ.

Znajdują się tam:

  • Karty zadań -> Do dzieła”
  • Tematyczne ścieżki rodzinne, które poprowadzą zwiedzających wokół jednego zagadnienia.
  • Materiały do realizacji w domu, które zdalnie przybliżą, co kryje się na wystawie między innymi w Domu Matejki, w Sukiennicach, te materiały można również zabrać ze sobą do konkretnego oddziału.

Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie można znaleźć całe bogactwo materiałów i wskazówek o tym jak aktywnie i sensorycznie zwiedzać zasoby muzealne. Są tam również praktyczne wskazówki o tym jak się przygotować do takiego zwiedzania,  które można znaleźć TUTAJ.

Co czeka na dzieci w wakacje w Muzeum Narodowym w Krakowie?

Od 28 lipca ruszają zajęcia wakacyjne dla dzieci w Muzeum Narodowym w Krakowie, w tym roku pod tajemniczą nazwą: Sezamie Otwórz się!”. Pełen program można zobaczyć TUTAJ.

 

Pomimo trudności, które dotykają nas wszystkich związanych z pandemią jest coraz więcej możliwości na to by ponownie korzystać z dóbr kultury. Życzę ciekawych wycieczek z dziećmi po Muzeum Narodowym w Krakowie i mam nadzieję, że wywiad ułatwi rodzinne zwiedzanie.

 

Zostaw komentarz