Dzieci zazwyczaj uwielbiają wszelkie zabawy z mieszaniem kolorów i odbijaniem wzorów. Jedną z takich właśnie zabaw – najprostszą i może dlatego trochę niedocenianą – jest właśnie zabawa kleksami. Tworzenie wielobarwnych kleksów z jednej strony daje dziecku możliwość tw
órczej ekspresji, która jest niezbędna dla jego samorozwoju i samopoznania,
z drugiej zaś strony stymuluje rozwój percepcji wzrokowej, niezbędnej chociażby
w późniejszej nauce czytania. Poza tym jest to zawsze dobry sposób na wesołe spędzenie czasu z dzieckiem – zwłaszcza jeśli spróbujemy pobawić się w porównywanie kleksów do czegoś lub kogoś konkretnego.
Stare i nowe pomysły na zabawy kleksami
Pamiętacie zabawę z atramentowymi kleksami? Z naboju do pióra wyciskało się kropelkę atramentu na kartkę papieru. Potem zaginało się kartkę i przyciskało. Powstawał ciekawy, symetryczny kleks – mniej lub bardziej podobny do czegoś konkretnego lub kogoś znajomego. Podsuwam kilka naszych wypróbowanych pomysłów na zabawy z kleksami.
Zabawa w odbijanie kleksów
Co będzie potrzebne?
– atrament (może być w kilku kolorach) lub farbki (najlepiej plakatowe, bo mają intensywniejsze barwy)
– kartki papieru (białe i/lub kolorowe)
Jak się bawić?
- Obrazki z wykorzystaniem kleksów
Na kartkę papieru upuszczamy kropelkę atramentu (albo trochę farbki rozcieńczonej nieco wodą). Składamy kartkę, otwieramy – powstał kleks symetryczny względem zagięcia kartki. Możemy dołożyć kolejny kolor i ponownie złożyć kartkę, a powstaną kolorowe kleksy. Możemy też zamoczyć palec (albo patyczek do uszu, pędzelek, starą szczoteczkę do zębów itp.) w atramencie/farbce i domalować do kleksa to, co podsunie wyobraźnia.
- Kolaż z wykorzystaniem kleksów
Na kartce tworzymy jednobarwne lub kolorowe kleksy. Do powstałego kształtu doklejamy powydzierane skrawki papieru, strzępki gazet, papierowe kuleczki lub wszystko to, co podsunie nam wyobraźnia.
Zabawa w rozdmuchiwanie kleksów
Co będzie potrzebne?
– papierowa tacka/talerzyk (można spróbować też na zwykłej kartce papieru, ale w tym przypadku istnieje większe ryzyko „wydmuchania” kleksa poza kartkę)
– rurka do napojów
– atrament lub farbki
Jak się bawić?
Na tackę wylewamy trochę atramentu (albo farbki rozcieńczonej wodą, w takiej ilości, by łatwo można było ją rozdmuchiwać). Rurkę do napojów wkładamy do ust i rozdmuchujmy kolorową kałużę, następnie dokładamy kolejny kolor i ponownie dmuchamy. Efektem zabawy będą barwne kleksy, które – po wyschnięciu – można dodatkowo ozdobić.
Zabawa w rozlewanie kleksów
Co będzie potrzebne?
– kartka papieru (najlepiej z bloku technicznego)
– atrament lub farbki
Jak się bawić?
Na górze kartki umieszczamy kilka kropli atramentu. Delikatnie unosimy kartkę, poruszamy nią i pozwalamy, by krople swobodnie spływały, tworząc rozpływające się kleksy. Dołożenie kolejnych kolorów sprawi, że powstaną barwne kleksy. Gdy wyschną, można je ozdobić
i wykorzystać na przykład jako laurki.
My ostatnio wykorzystaliśmy zabawę w odbijanie kleksów, by zrobić niespodziankę Smokowi Heniowi, który z zainteresowaniem obserwował, jak powstają barwne plamy. Henio był zachwycony swoją podobizną i zaproponował, by zrobić też coś dla Szczurka. Może i Wy obdarujecie kogoś kleksowymi dziełami? Henio smoczyście przekonuje, że dla zrobienia niespodzianki komuś bliskiemu nie potrzeba specjalnej okazji, więc do dzieła.