Zabawy i zabawki dla dzieci z czasów babci i dziadka

DAWNE ZABAWY I ZABAWKI DLA DZIECI fot. Marta Uszko-Baraniak

 

 

Dzisiejsze dzieci nierzadko mają wszystkiego w brud – i to zarówno samych zabawek jak i przeróżnych propozycji zabaw. Dodatkowo, w dobie internetu, dzisiejszej Babci i Dziadkowi często przychodzi konkurować z komputerem i smartfonem. Współcześni starsi opiekunowie dzieci czasami naprawdę muszą stanąć na głowie, by czymś zainteresować swojego wnuczka czy wnuczkę. A może to tylko złudzenie? Skoro dawne zabawy i zabawki dla dzieci  absorbowały je skutecznie – bawiąc i ucząc jednocześnie – dlaczego nie miałyby sprawdzić się teraz? 

 

Dzieci uwielbiają wszystko co nowe. Wiąże się to między innymi z ich naturalną ciekawością świata w ogóle. Z ciągłą potrzebą poznawania i odkrywania – także poprzez same zabawki jako takie, jak i poprzez zabawę nimi. “Nowe” nie musi oznaczać jednak: “dzisiejsze”, “współczesne”, “nowoczesne”.  Paradoksalnie, dawne zabawy i zabawki dla dzieci mogą być dla nich właśnie tymi nowymi. I tu właśnie Babcie i Dziadkowie mają ogromne pole do popisu!

 

“Nowe” dawne zabawy i zabawki dla dzieci

Atrakcyjność zabaw i zabawek z czasów babci i dziadka wynika przede wszystkim z ich …prostoty. Tak, tak – z prostoty! W zdecydowanej większości, dzisiejsze zabawki (jak i zabawy) mają co najmniej kilka funkcji i możliwości wykorzystania. Wiele z nich można składać, rozkładać, zmieniać formy, uzupełniać. Grają, świecą, poruszają się. Nierzadko jednocześnie oddziałują na kilka zmysłów jednocześnie. Nie chcę tu oczywiście powiedzieć, że to wszystko jest złe. Takie zabawki też są potrzebne. Warto jednak skorzystać z tego, co daje właśnie: prostota. A daje wiele! 

Przedmioty “proste” ze swojej natury dają dziecku znacznie większe pole możliwości do wykorzystania na wiele sposobów, niż te, które już jakieś “funkcje” posiadają. To sprzyja rozwijaniu u dzieci kreatywności i twórczego podejścia do wykonywanej pracy czy zadania (przydatnego w dorosłym życiu zawodowym i osobistym). Z kolei możliwość stworzenia przez dziecko czegoś niejako od podstaw, daje mu poczucie sprawczości (“sam potrafię coś zrobić”), wpływa na wzrost poczucia własnej wartości.

Ale nie o samą “prostotę” przedmiotu chodzi. Chodzi także o prostotę samej zabawy. Często okazuje się, że by zająć dzieciom całe popołudnie, wystarczy proste: bieganie (wszelkiego rodzaju gonitwy i wyścigi); szukanie (czegoś lub kogoś); chowanie (się albo czegoś). Tu zwykle nie potrzeba zabawek w ogóle albo wystarczy po prostu piłka, latarka, czy nawet przysłowiowy patyk. Mamy więc kolejną korzyść – aspekt ekonomiczny.

Dawniej takich prostych zabaw i zabawek dla dzieci było całe mnóstwo!  Przypomnijmy je sobie, podpytajmy Babcię i Dziadka.

 

Kilka dawnych zabawek dla dzieci

 • Szmaciane lalki, stworki

Wystarczy igła, nitka, guziki, stara skarpeta (na pewno znajdzie się jakaś bez pary) i coś do wypełnienia (ryż, kasza, groch, skrawki materiału itp.). Najlepiej, gdy dziecko samo zrobi sobie lalkę/stworka. Mamy wówczas znakomite ćwiczenie dla małej motoryki, naukę szycia, szansę na wykazanie się pomysłowością. Potem oczywiście – zabawa, jak to dawniej nasze Babcie. 

 • Drewniane klocki

Zwykle są to po prostu “kostki” albo inne “wielościany”. Do czego można je wykorzystać? Między innymi:

 • do zabaw matematycznych – liczenie, dzielenie na zbiory, układanie symetrycznych konstrukcji, “mozaik” z figur geometrycznych,
 • do zabaw zręcznościowych – rzucanie i łapanie, układanie wieży na czas, przekładanie klocków stopami albo łyżkami,
 • do zabaw ruchowych – stworzenie toru przeszkód,  poszukiwanie konkretnego klocka na czas, rzucanie (celowanie) klockiem do pojemnika,
 • do tworzenia rozmaitych konstrukcji, budowli,
 • Wasze inne pomysły na pewno poszerzą listę! 
 • Stempelki z ziemniaków

Dziś mamy łatwy dostęp do gotowych pieczątek i stempelków, ale dawniej trzeba było je zrobić sobie samemu. I właściwie w tym tkwiło sedno całej zabawy. Już kiedyś o tym pisałam – możecie poczytać więcej TUTAJ 

 •  Skakanka i guma do skakania

Może nie są to takie znowu “dawne zabawki dla dzieci”, ale jednak dzisiaj już chyba raczej zapomniane. Do czego może przydać się skakanka i guma do skakania – oczywiście do skakania! Ale można też pobawić się w przeciąganie liny (skakanki), w “spacer” po linie (skakance), w sieć pajęczą (z gumy).

Kilka dawnych zabaw dla dzieci

 • Kłębek włóczki

Co jest potrzebne? Tylko kłębek włóczki. Jak się bawić? Zabawa polega na tym, by jak najszybciej zwinąć włóczkę w kłębek. Wygrywa oczywiście to dziecko, które zrobi to jako pierwsze. 

Kłębek włóczki można też wykorzystać do zrobienia pajęczej sieci. W tym celu rozwijamy włóczkę wokół krzeseł, stolików i innych przedmiotów, tak, by powstała “sieć pajęcza”. Zabawa polega na tym, by dziecko tak przeszło przez sieć, by się w nią nie zaplątać.

 • Patyczki

Co jest potrzebne? Tylko patyczki. Mogą to być patyczki po lodach albo lepiej – pozbierane w lesie czy też w parku. Patyczki powinny być podobnej wielkości. Im więcej tym lepiej, bo zabawa będzie dłuższa. Jest to “gra” dla dwóch lub więcej dzieci i wygląda podobnie jak nasze dzisiejsze “bierki”. Z patyczków tworzy się “stertę”. Zadanie polega na tym, by dzieci wyciągały kolejne patyczki i nie poruszyły przy tym ustawionej konstrukcji. Gracz pierwszy wyciąga wybrany przez siebie patyczek. Jeśli nie naruszył przy tym całej konstrukcji, może wyciągać kolejny patyczek. Jeśli konstrukcja się poruszyła, kolejka przechodzi na drugiego gracza. Zabawa kończy się, gdy zostaną zebrane wszystkie patyczki. Wygrywa to dziecko, które zebrało najwięcej patyczków.

 • Kulki

Co jest potrzebne? Tylko szklane kulki (mogą być też większe koraliki lub kamyczki zebrane podczas spaceru). Bawić się można na wiele sposobów. Tu zaledwie trzy przykładowe.

 • Zabawa dla najmłodszych dzieci: “zgaduj zgadula, w której ręce złota kula”. Na czym polega? Po prostu zamykamy w dłoni kulkę i prosimy Malucha, by odgadł, w której jest. Wersja dla starszych dzieci: kulka i kubeczki. Przygotowujemy kilka nieprzezroczystych kubeczków. Odwracamy je do góry dnem i pod jednym z nich chowamy kulkę. “Mieszamy” kubeczki, tak, by dzieci nie widziały, pod którym z nich może znajdować się kulka. Zadanie polega na tym, by dzieci odgadły, gdzie jest kulka. Wygrywa oczywiście to dziecko, które najszybciej odgadło, w którym kubeczku chowała się kulka.
 • Dzieci dostają po jednej kulce. Pozostałe rozsypujemy na podłodze. Każde z dzieci, po kolei, próbuje trafić swoją kulką w jedną z rozsypanych kulek. Kiedy się to uda, może zabrać kulkę. Jeśli nie, kolej przechodzi na kolejne dziecko. Zabawa kończy się, gdy wszystkie kulki zostaną zebrane. Wygrywa oczywiście to dziecko, które zbierze najwięcej kulek.
 • Zabawa dla dwójki dzieci (ewentualnie dla dwóch drużyn). Dzieci dostają po tyle samo kulek. Rozkładają je przed sobą. Gracze na przemian próbują “ustrzelić” kulki przeciwnika. Wygrywa to dziecko (ta drużyna), która odbierze wszystkie kulki przeciwnikowi.

 

***

 

Czy Wy macie jakieś zabawy – takie tylko znane Wam i Waszym Babciom lub Dziadkom? 

Podzielcie się z nami! Ciekawski Szczurek aż wąsikami rusza z niecierpliwości, by poznać kolejną “nową-dawną” zabawę!

 

DAWNE ZABAWY I ZABAWKI DLA DZIECI fot. Marta Uszko-Baraniak

 

Zostaw komentarz