Dawne zabawy i zabawki dla dzieci  » Pomysłownik
DAWNE ZABAWY I ZABAWKI DLA DZIECI fot. Marta Uszko-Baraniak

Zabawy i zabawki dla dzieci z czasów babci i dziadka

Dzisiejsze dzieci nierzadko mają wszystkiego w brud – i to zarówno samych zabawek jak i przeróżnych propozycji zabaw. Dodatkowo, w dobie internetu, dzisiejszej Babci i Dziadkowi często przychodzi konkurować z komputerem i smartfonem. Współcześni starsi opiekunowie dzieci czasami naprawdę muszą stanąć na głowie, by czymś zainteresować swojego wnuczka czy wnuczkę. A może to tylko złudzenie? Skoro dawne zabawy i zabawki dla dzieci  absorbowały je skutecznie – bawiąc i ucząc jednocześnie – dlaczego nie miałyby sprawdzić się teraz? 

 

Dzieci uwielbiają wszystko co nowe. Wiąże się to między innymi z ich naturalną ciekawością świata w ogóle. Z ciągłą potrzebą poznawania i odkrywania – także poprzez same zabawki jako takie, jak i poprzez zabawę nimi. “Nowe” nie musi oznaczać jednak: “dzisiejsze”, “współczesne”, “nowoczesne”.  Paradoksalnie, dawne zabawy i zabawki dla dzieci mogą być dla nich właśnie tymi nowymi. I tu właśnie Babcie i Dziadkowie mają ogromne pole do popisu!

 

“Nowe” dawne zabawy i zabawki dla dzieci

Atrakcyjność zabaw i zabawek z czasów babci i dziadka wynika przede wszystkim z ich …prostoty. Tak, tak – z prostoty! W zdecydowanej większości, dzisiejsze zabawki (jak i zabawy) mają co najmniej kilka funkcji i możliwości wykorzystania. Wiele z nich można składać, rozkładać, zmieniać formy, uzupełniać. Grają, świecą, poruszają się. Nierzadko jednocześnie oddziałują na kilka zmysłów jednocześnie. Nie chcę tu oczywiście powiedzieć, że to wszystko jest złe. Takie zabawki też są potrzebne. Warto jednak skorzystać z tego, co daje właśnie: prostota. A daje wiele! 

Przedmioty “proste” ze swojej natury dają dziecku znacznie większe pole możliwości do wykorzystania na wiele sposobów, niż te, które już jakieś “funkcje” posiadają. To sprzyja rozwijaniu u dzieci kreatywności i twórczego podejścia do wykonywanej pracy czy zadania (przydatnego w dorosłym życiu zawodowym i osobistym). Z kolei możliwość stworzenia przez dziecko czegoś niejako od podstaw, daje mu poczucie sprawczości (“sam potrafię coś zrobić”), wpływa na wzrost poczucia własnej wartości.

Ale nie o samą “prostotę” przedmiotu chodzi. Chodzi także o prostotę samej zabawy. Często okazuje się, że by zająć dzieciom całe popołudnie, wystarczy proste: bieganie (wszelkiego rodzaju gonitwy i wyścigi); szukanie (czegoś lub kogoś); chowanie (się albo czegoś). Tu zwykle nie potrzeba zabawek w ogóle albo wystarczy po prostu piłka, latarka, czy nawet przysłowiowy patyk. Mamy więc kolejną korzyść – aspekt ekonomiczny.

Dawniej takich prostych zabaw i zabawek dla dzieci było całe mnóstwo!  Przypomnijmy je sobie, podpytajmy Babcię i Dziadka.

DAWNE ZABAWY I ZABAWKI DLA DZIECI fot. Marta Uszko-Baraniak

Kilka dawnych zabawek dla dzieci

  • Szmaciane lalki, stworki

Wystarczy igła, nitka, guziki, stara skarpeta (na pewno znajdzie się jakaś bez pary) i coś do wypełnienia (ryż, kasza, groch, skrawki materiału itp.). Najlepiej, gdy dziecko samo zrobi sobie lalkę/stworka. Mamy wówczas znakomite ćwiczenie dla małej motoryki, naukę szycia, szansę na wykazanie się pomysłowością. Potem oczywiście – zabawa, jak to dawniej nasze Babcie. 

  • Drewniane klocki