Bolesław Chrobry to wyjątkowa postać, za jego czasów Polska weszła na wyższy poziom pod wieloma względami, a kraj zyskał sporo niezależności. Ważną rolę w tym procesie odgrywa historia o wielkiej uczcie w Gnieźnie i hojności Bolesława Chrobrego. Czyli spotkanie cesarza niemieckiego Otto III i księcia Polski Bolesława. Bolesław przygotowywał się do tego bardzo starannie!

 

O hojności Bolesława Chrobrego

Przygotowania objęły też wyposażenie sal. Zagadka dla dzieci podpowie o co dokładnie chodzi:

 

Na pewno w swoim domu to masz –

miejsce, przy którym posiłki zjadasz.

To na nim trzeba talerze ustawiać,

kiedy pora do jedzenia siadać.

Ten mebel zwykle w kuchni bywa

i na pewno wiesz już jak się nazywa!

 

O jego niezwykłej hojności świadczą też prezenty, które podarował zarówno cesarzowi jak i towarzyszącym gościom. Wśród nich były zastawy stołów: kufle, talerze, misy. Z kolei cesarzowi podarował 300 dzielnych wojowników. Czy nasze współczesne prezenty dorównują tym sprzed ponad 1000 lat? O tym przekonasz się już podczas oglądania filmu!

Szukasz wcześniejszych odcinków? Oto i one:

Historia o wielkiej uczcie w Gnieźnie i hojności Bolesława Chrobrego to  #15 odcinek z serii „Historia Polski dla Małych i Dużych“ w poprzednich dwóch odcinkach poruszaliśmy temat:

-> historii pewnej wytrwałej rybce i 5 męczennikach, link TUTAJ

-> o niezwykłym marzeniu czeskiego mnicha Wojciecha, link TUTAJ

Więcej historycznych ciekawostek znajdziesz w książce „Był sobie król“

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz