Historia wytrwałej rybki i 5 męczenników

Jak dobrze, że jest historia! Można na jej bazie dużo się nauczyć. O tak jak w  #14 odcinku z serii „Historia Polski dla Małych i Dużych“ gdzie została omówiona historia wytrwałej rybki i 5 męczenników. 

 

Dlaczego wytrwała RYBKA? 

Otóż po pierwsze za sprawą zagadki, którą przygotowaliśmy dla dzieci, oto i ona: 

 

Ma ogonek, łuski lśniące,

które błyszczą gdy jest słońce.

Słońce promień rzuca w wodę,

by podkreślić jej urodę.

W wodzie bowiem żyje ona,

ta o której jest tu mowa.

To zagadka prosta chyba –

w wodzie przecież żyje…

 

A po drugie, gdyż to właśnie RYBKA wytrwale się odnawiała: noc w noc by być gotową na kolejny dzień. Rybka była mieszkanką pewnej studni, w pierwszej mnisiej pustelni za czasów Bolesława Chrobrego. Przybyła do mnisiej pustelni jako dar. A podarowana z czystą intencją pojawiała się każdego ranka z powrotem w studni. Do pewnego momentu. Co się dalej wydarzyło z wytrwałą rybką i co się stało z pustelnikami. Dowiesz się z filmu. 

 

Co jeszcze czeka w filmie?

Oprócz zagadki dla dzieci, historii opowiedzianych przez Smoka Henia i Agę – Agnieszkę jest również chwila refleksji na temat wytrwałości oraz spełniania marzeń. Bo marzeniem pustelników było zostać męczennikami. Jak do tego doszło, że ich marzenie się spełniło opowie film.

 

Czy są inne odcinki z tej serii?

Historia wytrwałej rybki i 5 męczenników jest #14 odcinkiem z serii „Historia Polski dla Małych i Dużych“ w poprzednich dwóch odcinkach poruszaliśmy temat:

-> o niezwykłym marzeniu czeskiego mnicha Wojciecha, link TUTAJ

-> gospodarności Bolesława Chrobrego, link TUTAJ 

Skąd pomysł na serie filmów dla dzieci „Historia Polski dla Małych i Dużych“

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz