Tym razem w ramach historii dla dzieci  przeniesiemy się do pogańskich Prus z X wieku. Tam zrealizował swoje pragnienie misjonarz z Czech o imieniu Wojciech. A jego pragnieniem było zostać męczennikiem. Dość nietypowe marzenie dla nas żyjących w XXI wieku, ale dla ludzi średniowiecza możliwość śmierci za wiarę była prawdziwym zaszczytem. Misję Wojciecha do pogańskich Prus, bardzo dobrze politycznie spożytkował książe Bolesław Chrobry. A w jego przedsięwzięciu pomógł oddany z dobroci serca -> wdowi grosz. 

 

 Historia o Św. Wojciechu ma też swoją zagadkę dla dzieci! Oto ona:

 

Przedmiotu używa się tego,

żeby sprawdzić ciężar czegoś.

Czy coś jest ciężkie, czy raczej nie, 

to urządzenie zawsze to wie!

 Refleksyjna strona filmów z serii Historia Polski dla Małych i Dużych

Czy Twoje dzieci lubią zagadki? Swoją drogą, czy ten przedmiot – hasło zagadki, jest znany dzieciom? Tak refleksyjnie się mi się zrobiło, bo przecież wagi takie z szalkami coraz rzadziej już są w użyciu. Skoro o refleksjach mowa, w filmie też jest miejsce na refleksje i na spojrzenie głębiej w świat motywacji oraz schematów, którymi kierują się bohaterowie. Dzięki temu dzieci uczą się odczytywać świat, poznawać różne stanowiska i dostrzegać skutki konkretnych działań.

Jakie inne filmy ukazały się w ramach historii Polski dla dzieci?

Historia dla dzieci o wdowim groszu i św. Wojciechu jest już #13 odcinkiem z serii „Historia Polski dla Małych i Dużych“ w poprzednich dwóch odcinkach poruszaliśmy temat:

-> gospodarności Bolesława Chrobrego, link TUTAJ 

-> o małżeństwach Bolesława Chrobrego, link TUTAJ 

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz