Historia dla dzieci w praktyce razem z #11 odcinkiem serii Historia Polski dla Małych i Dużych“  kieruje nasz wzrok w kierunku syna Mieszka I, (filmy o Mieszku są dostępne TUTAJ oraz TUTAJ) a mianowicie Bolesława Chrobrego. Bolesław jako młody dzieciak (miał 7-8 lat) został wysłany na dwór cesarski do Rzymu. Już w tak młodym wieku i to bez rodziców przekonał się, że podróże kształcą. Swoją drogą, czy Ty jako rodzic zdecydowałbyś się na samotną podróż swojego 8 letniego dziecka z Polski do Włoch? Różnic między współczesnym a historycznym sposobem wychowywania dzieci jest całe mnóstwo. Tylko niektóre przytaczam w filmie, który można zobaczyć TUTAJ. Jestem ciekawa jak na takie różnice reagują dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne. 

 

Historia dla dzieci w praktyce oraz czas na część analityczną

 

Skoro o dzieciach przedszkolnych i wczesnoszkolnych mowa to do każdego tematu jest napisana zagadka specjalnie dla nich. Oto aktualna: 

 

Ta rzecz jest okrągła i raczej mała,

zwykle ze złota zrobiona jest cała.

Ludzie, którzy ze sobą ślub brali,

podczas ceremonii tę rzecz sobie wręczali.

Na palcu u dłoni się ją nosi

jako symbol związku w wierności i miłości.

 

Tym razem hasło bardzo ślubne. Jeśli o małżeństwa chodzi to Bolesław ma spore doświadczenie w tej kwestii.

 

Jaką inspirację chce nam dać Bolesław Chrobry?

 

Temat małżeństw to kolejna różnica między czasami Piastów a naszymi. Bolesław wziął pierwszy ślub gdy miał 18 lat, ale dopiero w trzecim małżeństwie, takim z wyboru, był szczęśliwy. Ta historia Bolesława Chrobrego podpowiada, że warto rozwijać głos intuicji, głos serca, aby móc usłyszeć co ona nam mówi. Ciekawe czy u ludzi sprzed 1000 lat głos intuicji był głośniejszy, bardziej wyraźny? Czy widzisz jak u Twojego dziecka rozwija się intuicja?

 

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz