Po nawet największej burzy zawsze wyjdzie słońce. I takie słońce pojawiło się w chwili gdy możnowładcy w czasie XI wiecznego rozbicia wewnętrznego w księstwie Polskim zwrócili swoje oczy i błagania o powrót w kierunku syna Mieszka II – Kazimierza. Opowieść z elementami warsztatu o Kazimierzu zwanym Odnowicielem dla swojego dziecka znajdziesz poniżej:

Jakie cechy łączył w sobie Kazimierz zwany Odnowicielem?

Z racji urodzenia miał duży zasób cech książęcych, z racji zaangażowania swoich rodziców (obydwoje byli bardzo mocno wyedukowani) odznaczał się wysokim wykształceniem, a w efekcie … i tu czas na zagadkę dla dzieci: Otóż jaką jeszcze cechą związaną z jakim stanem odznaczał się Kazimierz Odnowiciel? 

***

Człowiek spokojny, zwykle skupiony,

dzień modlitwami ma wypełniony.

Jako ubranie służy mu habit,

mądre historie o Bogu prawi.

***

Historia “O Kazimierzu zwanym Odnowicielem” ma dla nas kilka inspiracji.

Postać Kazimierza uczy nas, że warto wybaczać, warto wyciągać przyjacielską rękę. A tam gdzie jest to koniecznie pokazywać swoją siłę i asertywność. Zdecydowanie dzięki przyjacielskiemu traktowaniu swoich sąsiadów i nawiązywaniu współpracy był w stanie bardzo szybko na nowo zintegrować księstwo przodków.

 

Film O Kazimierzu zwanym Odnowicielem bezpośrednio nawiązuje do całej serii historii Polski.

W dwóch minionych odcinkach poznaliśmy perypetię:

-> Zamieszek w księstwie Piastów TUTAJ

-> Historią Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego, link do materiału znajdziesz TUTAJ

 

Filmy z serii „Historia Polski dla Małych i Dużych“ opierają swoją fabułę na świetnej książce!

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz