Panowanie Mieszka II uchodzi za jedno z bardziej niewydarzonych rządów. Całą winę za ówczesną kiepską sytuacje w królewskie Polskim zrzuca się na Mieszka II. Potomni nadali mu nawet przydomek “gnuśny”, co się okazuje zupełnie niesłusznym oskarżeniem. W czasy Mieszka II przeniesiemy się za sprawą #18 odcinka z serii Historia Polski dla Małych i Dużych. Oto on! Zapraszam!

Jaki był tytułowy bohater Mieszko II? 

Mieszko II bardzo lubił … co? W odgadnięciu tego pomoże zagadka napisana z dedykacją dla dzieci:

***

Każda na swych stronach chowa

mądre myśli, ważne słowa.

Wiedzę zdobyć pomagają,

tym, którzy do nich sięgają.

Kto w mądrości ćwiczy się,

chętnie czyta wszystkie je.

***

Zdecydowanie Mieszko II był dobrze wykształconą osobą, co więcej nie stronił również od rycerskiego rzemiosła. Pech chciał, że na nim skumulowały się konsekwencje decyzji swojego ojca – Bolesława Chrobrego. 

Czego uczy nas panowanie Mieszka II?

Im dłużej przyglądam się panowaniu drugiego króla Polski tym wyraźniej widzę, że Mieszko II może nas nauczyć wytrwałości, determinacji. Siły woli i siły charakteru, aby mimo przeciwności dążyć do celu.

 

Panowanie Mieszka II to kontynuacja serii historii Polski.

W dwóch wcześniejszych odcinkach zajmowaliśmy się

-> determinacją Bolesława Chrobrego do urzeczywistnienia pierwszej koronacji na króla Polski TUTAJ

-> Wojnami i bitwami stoczonymi przez Bolesława Chrobrego. Materiał znajdziesz TUTAJ

 

Skąd czerpiemy inspiracje do treści filmów – warsztatów dla dzieci o perypetiach królów Polski?

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz