W historii tak jak i w życiu czasem bywa źle. A po śmierci Mieszka II było już bardzo dramatycznie. Określenie: „zamieszki w księstwie Piastów“ to bardzo łagodne sformułowanie. Ciekawa jestem jakiego zwrotu użyją dzieci, aby nazwać ten chaos, który miał miejsce w księstwie Polskim w XI wieku. O chaosie w księstwie Piastów jest mowa w niniejszym odcinku.

Historia Polski – dla Małych i Dużych oczywiście jest z zagadką dla dzieci!

Odpowiedź na zagadkę odkryje rzecz, którą posługiwał się jeden ze sług księcia piastowskiego. Tenże sługa miał bardzo odpowiedzialne zadanie – mianowicie kosztował każdy napój, który miał pić książe/ król / władca. Jak szybko odgadną odpowiedź dzieci? Oto i zagadka:

***

Nie jest to kubek, nie jest to szklanka

nie jest to także i filiżanka.

Jednak podobnie jak wszystkie te rzeczy,

służy do picia – nikt nie zaprzeczy.

W nich to dawniej napoje się piło,

i w ustach swoich pragnienie gasiło.

***

Czego uczą zamieszki w księstwie Piastów?

Zdecydowanie prawdziwości słów: “Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Zamieszki w księstwie Piastów pokazały jak łatwo jest stracić i zniszczyć efekty systematycznej pracy scalania nowych ziem. Ta sytuacja w ówczesnych czasach obrazuje również jak łatwo można zarzucić wspieranie dobrych nawyków i jakie są tego opłakane skutki.

 

Zamieszki w księstwie Piastów to #19 odcinek z serii historii Polski,

w dwóch wcześniejszych odcinkach znajdziesz odpowiedź jak doszło do tej sytuacji:

-> podczas panowania Mieszka II, odcinek znajdziesz TUTAJ

-> determinacją Bolesława Chrobrego do urzeczywistnienia pierwszej koronacji na króla Polski TUTAJ

Skąd pomysł na #19 odcinek z serii Historia Polski dla Małych i Dużych?

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz