Historia Polski jest fascynująca! Można przyjrzeć się z bliska jakie dylematy mieli ludzie 1000, 500, 100 lat temu. I okazuje się, że pragnienia ludzi są praktycznie cały czas bardzo podobne. Zmieniają się tylko sposoby i możliwości ich realizacji. Taką bardzo ciekawą postacią był książe Bolesław Chrobry. Mówi się, że był w gorącej wodzie kąpany, szybko podejmował decyzję i był bardzo żywiołowy. Pewnie dlatego też prowadził sporo wojen. I to na wielu polach. Wojny i bitwy Bolesława Chrobrego kierunkowały się szczególnie w zachodnich terenach księstwa. Z cesarzem niemieckim Henrykiem II, Bolesław walczył prawie 15 lat z przerwami. Dla urozmaicenia kierunku, książe Bolesław toczył też walki na wschodzie z Rusią Kijowską. Jak przebiegały walki o nowe terytoria omawia #16 odcinek z serii Historia Polski dla Małych i Dużych

 

 

Historia Polski dla dzieci zawiera zgadywanki

Oczywiście mamy również tematyczną zagadkę dla dzieci! Oto ona:

***

To nimi waleczni rycerze władali.

Królowie także je posiadali. 

Były długie i ostre bardziej niż nóż –

wróg przed nimi czmychał aż unosił się kurz!

***

Tu chodzi o nasz wyjątkowy szczerbaty miecz, bo to on według legendy został uhonorowany w Kijowie zajmowanym przez Bolesława Chrobrego.

Za co można podziwiać Bolesława Chrobrego?

Zdecydowanie za wytrwałość i upór w dążeniu do celu. Jego potyczki pokazują, że szczęście raz jest a innym razem go nie ma. I to zupełnie naturalne, najważniejsze aby się nie poddać gdy jest ciężko i walczyć dalej.

Wcześniejsze opowieści o Bolesławie Chrobrym można znaleźć tutaj

Opowieść „Wojny i bitwy Bolesława Chrobrego“ jest  #16 odcinkiem z serii „Historia Polski dla Małych i Dużych“ w poprzednich dwóch odcinkach poruszaliśmy temat:

-> zjazdu w Gnieźnie i spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III, link TUTAJ 

-> Zainteresowaniu męczeństwem w pierwszych latach istnienia państwa polskiego, link TUTAJ 

Na czym opiera się seria filmów?

Seria filmów „Historia Polski dla Małych i Dużych“ jest oparta na opowieściach z książki „Był sobie król“ Mariusza Wollnego z Wydawnictwa Jama. Klikając TEN LINK możesz przejść do strony, gdzie znajduje się więcej szczegółów o książkach z serii Był sobie król“. Używając kod pt.: POMYSŁOWNIK pozycje z cyklu „Był sobie król“ otrzymują 10% rabat.  Dzięki wykorzystaniu rabatu korzystasz Ty oraz my, gdyż od każdego zakupu z kodem Pomysłownika otrzymujemy prowizję. W ten sposób wspierasz powstawanie kolejnych odcinków!

Zostaw komentarz