ZABAWY DLA DZIECI Z WIELKANOCĄ W TLE
– CZYLI COŚ Z JAJKIEM I RZEŻUCHĄ
Każda okazja do tego, by do twórczej zabawy z dziećmi wpleść trochę ćwiczeń usprawniających oraz wspierających szeroko pojmowany rozwój dziecka, warta jest wykorzystania. Niewątpliwie, taka okazja nadarza się właśnie teraz w okresie Świąt Wielkanocnych. Święta Wielkanocne kojarzymy przede wszystkim z jajkami i rzeżuchą – i to je właśnie wykorzystamy tym razem do tego, by zainspirować Was do rozmaitych zabaw dla dzieci z Wielkanocą w tle. Zatem: rzeżucha i jajka ?
ZABAWY DLA DZIECI Z WYKORZYSTANIEM RZEŻUCHY.
Najprostsza (i najbardziej oczywista) zabawa dla dzieci z wykorzystaniem rzeżuchy to oczywiście – posiać rzeżuchę ?? i obserwować jak rośnie a potem, kiedy wyrośnie: zjeść w sałatce lub na kanapce! ? ALE posiać rzeżuchę i wykorzystać ją potem do zabawy dla dzieci można też na różne inne ciekawe sposoby.
Kilka podpowiedzi na wykorzystanie rzeżuchy.
- Doniczkę na rzeżuchę można wcześniej wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego na przykład masę solną. (Przepis znajdziecie TUTAJ). Taka zabawa dla dzieci, to jednocześnie zabawa z pogranicza sensoryki i ćwiczeń dla małej motoryki oraz praca twórcza.
- Jako “doniczkę” na rzeżuchę można wykorzystać skorupki jajek. Można w ten sposób stworzyć różne stworki z rzeżuchowymi włosami ?
- Z rzeżuchy mogą wyrosnąć też wielkanocne kurczaczki, zajączki czy też baranki. W tym celu wystarczy przygotować waciki kosmetyczne; następnie wyciąć z nich rozmaite kształty, delikatnie zwilżyć wodą i posypać rzeżuchą. Już po kilku dniach naszym oczom powinny ukazać się “rzeżuchowe zwierzątka”, które potem można ozdobić.
Rzeżucha może też znakomicie posłużyć do stworzenia łąki, “żywego labiryntu” lub trasy dla małych samochodzików ?? Tutaj również do przygotowania podłoża dla rzeżuchy najlepiej sprawdzą się waciki kosmetyczne. Reszta to dziecięca wyobraźnia ?
ZABAWY DLA DZIECI Z WYKORZYSTANIEM JAJEK.
Najbardziej oczywistą zabawą z wykorzystaniem jajek jest każda forma ozdabiania ich i barwienia. Na pewno każdy z Was zna przynajmniej kilka takich sposobów a całe ich mnóstwo z łatwością znaleźć można w internecie. Dlatego my tutaj podsuwamy tylko jedną metodę barwienia jajek – taką chyba mniej znaną, trochę brudzącą ? ale za to efektowną.
Do tej zabawy dla dzieci z wykorzystaniem jajek potrzebny jest klej w płynie (koniecznie!), kolorowa bibuła i oczywiście ugotowane na twardo jajka.
Co dalej? Z bibuły tworzymy nieduże kuleczki. Jajko smarujemy obficie płynnym klejem, potem obkładamy je przygotowanymi wcześniej kulkami z bibuły. Chwilę przytrzymujemy – tyle czasu, by płynny klej namoczył nasze kulki z bibuły. W ten sposób barwnik z bibuły “przejdzie” na skorupkę jajka. Gdy zobaczymy, że barwnik już “przeszedł” na skorupkę jajka, zdejmujemy bibułę i odkładamy zabarwione jajko do wyschnięcia.
Jajka można wykorzystać też do rozmaitych zabaw zręcznościowych – tutaj zdecydowanie polecamy jajka “na twardo” ??
Oto kilka przykładów takich zabaw:
- toczenie jajek do konkretnego punktu,
- żonglowanie jajkami,
- sztafeta wielkanocna,
- bieg z łyżką w ustach, na której to łyżce leży jajko.
Surowe jajko można natomiast wykorzystać do przeprowadzenia ciekawych eksperymentów. Całe mnóstwo bez problemu można znaleźć w internecie a my podsuwamy Wam nasz sprawdzony, ulubiony i najbardziej efektowny. Ten i więcej eksperymentów znajdziecie klikając TUTAJ.
ZABAWY DLA DZIECI Z WYKORZYSTANIEM WYDMUSZEK.
Do naszych ulubionych zabaw z wykorzystaniem wydmuszek należą wszelkie takie, gdzie wydmuszkę można czymś “nadziać” ??
Poniżej kilka przykładów takich zabaw dla dzieci z wykorzystaniem wydmuszek.
-
Karteczka z zadaniem do wykonania.
Co się przyda? Oczywiście wydmuszka i kartki papieru pocięte na małe kwadraciki/prostokąciki (takiej wielkości, by dało się coś na nich napisać i zwinąć w malutkie rulonik), coś do zaklejenia otworków w wydmuszkach (np: zwykłe naklejki z motywem wielkanocnym, albo samoprzylepny papier kolorowy, z którego można wyciąć kółeczka, serduszka itp.).
Co dalej? Przygotowujemy wydmuszki i karteczki (oczywiście tyle karteczek ile mamy wydmuszek). Na karteczkach zapisujemy zadanie do wykonania (np: “zaśpiewaj piosenkę”, “podskocz 10 razy”, “dzisiaj Ty wyprowadzasz pieska”, “w szufladzie czeka na Ciebie niespodzianka”). Następnie karteczki zwijamy w rulonik i upychamy do wydmuszki. Zaklejamy otworki w wydmuszce tak, by karteczka nie wypadła. Gotowe. Teraz każdy z uczestników zabawy może wybrać/wylosować swoją wydmuszkę, rozbić ją i wykonać zadanie. Dla uatrakcyjnienia zabawy można przygotować po kilka wydmuszek dla każdego i poukrywać je w różnych miejscach w domu a w ostatniej z wydmuszek podać wskazówkę do odnalezienia jakiejś pomysłowej wielkanocnej niespodzianki ??
-
Wydmuszkowe “jajko niespodzianka”.
Ta zabawa w przygotowaniu jest nieco podobna do opisanej powyżej. Tutaj również będziemy wypełniać wydmuszkę. Tym razem chodzi jednak o to, by włożyć do niej kilka drobnych elementów, z których będzie można potem coś stworzyć. To takie trochę “jajko niespodzianka” ale w wersji DIY ??
Co się przyda? Oczywiście wydmuszka, coś do zaklejenia otworów (czyli naklejka albo kolorowy papier samoprzylepny) oraz przed wszystkim, coś do wypełnienia wydmuszki (np: cekiny, naklejane oczka, guziczki, malutkie pomponiki, ziarenka kawy, groch).
Co dalej? W wydmuszce tworzymy otworek na tyle duży, by dało się przecisnąć przez niego kilka drobnych elementów. Następnie delikatnie umieszczamy w środku kilka drobnych elementów. Dla przykładu: jeśli chcemy móc zrobić miniaturowego kurczaczka, to do wydmuszki wkładamy naklejane oczka, dwa pomponiki i kawałeczek papieru kolorowego, z którego będzie można wyciąć dzióbek. Gdy chcemy móc zrobić bransoletkę, to do środka wrzucamy kawałek nitki lub żyłki i coś do nawlekania (kilka rodzynek, zebraną podczas jesiennych spacerów jarzębinę albo drobniutkie koraliki, guziczki). Następnie zaklejamy otwór w wydmuszce tak by nie wysypały się nam umieszczone w niej elementy. Gotowe. Teraz uczestnicy zabawy mogą wylosować sobie swoje jajko z niespodzianką, rozbić i stworzyć coś pomysłowego.
Skorupki z jajek/wydmuszek.
Skorupki – zarówno większe jak i mniejsze – mogą posłużyć do ozdabiania wszelkich prac plastycznych. W zasadzie można zrobić z nich wszystko ?
Tak jak wiele innych łatwo dostępnych produktów w domu, jajka i ich pozostałości mogą posłużyć do przeróżnych aktywności i zabaw. Można je rozdrobnić, przykleić i pomalować. Są prostym sposobem na uzyskanie efektu 3D. Na przykład: fajnie wyglądają jako smocze lub rybie łuski ? Można je z powodzeniem wykorzystać także do ćwiczeń matematycznych, sensorycznych a nawet do rozmów o emocjach ? Wszystko zależy od naszej pomysłowości ?
Więcej naszych podpowiedzi na wykorzystanie domowych zasobów na rozmaite zabawy dla dzieci tak zwanym: “czymś z niczego” podsuwamy między innymi TUTAJ
ŻYCZYMY DOBREJ ZABAWY
A poniżej mamy dla Was niespodziankę z okazji Wielkanocy!
Do bezpłatnego pobrania i wydrukowania: WIELKANOCNE MEMORY ? Zapraszamy do skorzystania: klikajcie śmiało TUTAJ